Az agyhártyagyulladást okozó baktériumok aljas módszere

Az agyhártyagyulladás hátterében álló baktériumok az agyhártyák idegei által csökkentik az immunválaszt, ami hozzájárul a fertőzés súlyosbodásához.

Az agyhártyagyulladást okozhatják baktériumok, vírusok vagy gombák. A behatolók jelenléte immunválaszt vált ki, ennek következménye a gyulladás, ami akár halálos kimenetelű is lehet. A gyulladás következtében megnövekszik a koponyaűri nyomás, ami számos neurológiai tünet kialakulásához vezethet. A kezeletlen agyhártyagyulladás jellemzően halállal végződik, ami feltehetőleg az agytörzsre nehezedő nyomás következménye, az agytörzs ugyanis az életfunkciók szabályozásáért felel (légzés- és keringésszabályozás).

Az agyhártyagyulladást az esetek egy kisebb részében agyvérzés, valamilyen vegyület vagy akár tumor okozza, azonban a leggyakoribb ok a fertőzés. A bakteriális fertőzést leggyakrabban a Streptococcus pneumoniae és a Streptococcus agalactiae okozza. A modern orvosi ellátásnak köszönhetően manapság már ritkán végződik halállal az agyhártyagyulladás, viszont a visszamaradó neurológiai tünetek gyakoriak. Éppen ezért fontos jobban megérteni a fertőzés során zajló folyamatokat és ehhez járult hozzá egy amerikai kutatócsoport új tanulmánya is. Az agyhártyagyulladás molekuláris mechanizmusait vizsgálva azt találták a kutatók, hogy a fertőzés elfajulásában fontos szerephez jut a baktériumok és az agyhártyát ellátó idegek közötti kommunikáció.

Az agyvelő burkainak felépítése

A központi idegrendszert, vagyis az agyat és a gerincvelőt három hártya burkolja. A legkülső a kemény agyhártya (dura mater), amely tömött kollagénrostos kötőszövetből áll. Erek és idegek futnak benne, melyek magát a kemény agyhártyát látják el. E réteg alatt található a pókhálóhártya (arachnoidea mater). Ez a réteg finom oszlopokkal kapcsolódik az alatta lévő lágy agyhártyához (pia mater), innen kapta a nevét is, mivel ezek az oszlopok pókháló-szerű megjelenést kölcsönöznek neki. Az oszlopok által áthidalt tér a pókhálóhártya alatti tér (spatium subarachnoideum), amelyet az agy-gerincvelői folyadék (liquor cerebrospinalis) tölt ki. A legbelső burok tehát a lágy agyhártya, amely már leköveti az agy felszínét, beterjed a barázdákba is.

Az agyhártyákban futó erek felépítése valamelyest eltér egymástól. A lágy agyhártyában szorosan kapcsolódnak egymáshoz az erek falát alkotó sejtek, így a nagyobb méretű dolgok, mint például egy baktériumsejt, nem tudnak kijutni az érből. Ezzel szemben a kemény agyhártya területén lévő erekre már nem jellemzők ezek a szoros kapcsolatok, a baktériumok kijuthatnak az agyhártya területére. Persze ez nem jelenti azt, hogy semmiféle védelem ne lenne, hiszen immunsejtek (makrofágok) veszik körbe a kemény agyhártyában futó ereket, melyek feladata a behatolók elpusztítása.

A kemény agyhártya testőrei

A kemény agyhártya immunsejtjei között van egy speciális csoport, amelyek a közeli vörös csontvelőből vándorolnak az agyhártya területére. Ezt 2021 nyarán jelentette két kutatócsoport, a felfedezés jelentősége pedig abban rejlik, hogy ezeket a sejteket sokkal könnyebb lehet terapeutikus céllal manipulálni, mint más immunsejteket, melyek az agy egészségét védik.

A kemény agyhártyát nem csak a vérből érkező immunsejtek védelmezik, hanem a közvetlenül a csontvelőből érkező sejtek is (Forrás: Engelhardt, 2021 – Nature).

Az agyvelő burkaiban nem csak erek, hanem idegek is futnak. Ezek egy része a fájdalomérzékelésért felelős. Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy például a bőrben és a belekben a fájdalomérzékelő receptorok (nociceptorok) aktivációja az immunrendszert is riasztja. Az agyhártyákban lévő nociceptorokról már kiderült, hogy a különféle fejfájástípusokért felelnek, az azonban nem volt világos, hogy hogyan hatnak, ha hatnak, az immunrendszerre. Ezt vizsgálta egy amerikai kutatócsoport és az eredményeik szerint a kemény agyhártyában futó idegek fontos szereplői az agyhártya területén zajló immunfolyamatoknak.

Fájdalomérzékelő receptorok a fej területén

A fej területén csak a koponyában és az agyhártyákban vannak fájdalomérző receptorok, ami lehetővé teszi, hogy az idegsebészek helyi érzéstelenítés mellett nyissák fel a koponyát és operálják az agyat. Ez a szerencsés helyzet teszi lehetővé, hogy az agysebészek a lehető legpontosabban határozzák meg az epilepsziás rohamokat kiváltó epileptikus gócok, vagy az agytumorok helyét. Mindez továbbá számos fontos eredményhez segítette hozzá a modern idegtudományt, például Wilder Penfield híres-neves homonkulusai is olyan vizsgálatok eredményeképp születtek, amelyeknél helyi érzéstelenítés mellett ingerelték éber személyek agyát. A homonkulusok az agy testérző és mozgató területeinek felosztását ábrázolják.

A kutatás

A bakteriális agyhártyagyulladás egyik első tünete a fejfájás. A fejfájás számos válfajának hátterében az agyhártyákban lévő nociceptorok állnak. Több vizsgálat mutatta ki, hogy a CGRP-t felszabadító sejtnyúlványok aktivációja okozza például a migrénes fejfájást. Az amerikai kutatókban felmerült, hogy az agyhártyagyulladás hatására jelentkező fejfájás hátterében is ezek a fájdalomérző receptorok állhatnak, így olyan kísérleteket terveztek, melyekkel azt tervezték vizsgálni, hogy a bakteriális fertőzés kifejt-e valamiféle hatást ezekre a neuronokra.

A kutatók a bakteriális agyhártyagyulladás leggyakoribb kórokozóival fertőzték meg a kísérleti egereket, majd szövettani vizsgálatok révén mérték fel, hogy merre találhatók meg a baktériumok az agy környékén. Azt találták, hogy a baktériumok minden esetben a kemény agyhártya területén kezdtek szaporodni, majd innen haladtak a belsőbb rétegeken át egészen az agyvelőig. Az eloszlásuk felmérésének köszönhetően az is kiderült, hogy a baktériumok a CGRP-t kifejező nociceptorok közelében voltak jelen a legnagyobb mennyiségben. A kutatók ezután sejtkultúrák vizsgálatával mutatták ki, hogy a baktériumok által termelt méreganyagok aktiválják ezeket a nociceptorokat és CGRP felszabadulást idéznek elő. Ezek alapján tehát úgy tűnik, hogy a bakteriális agyhártyagyulladás ezen mechanizmuson keresztül idézi elő a fejfájást a fertőzés korai szakaszában. Az azonban továbbra is kérdéses maradt, hogy hogyan keverednek a nociceptorok közelébe a baktériumok és miért képesek ott elszaporodni.

A kutatók farmakológiai és géntechnológiai módszereket is bevetettek a nociceptorok elnémítására, hogy megfigyeljék, hogyan befolyásolja ez a fertőzés lefolyását. Az egyik fermakológiai módszer a CGRP receptorát célozta, megakadályozta a CGRP jeladását. Ezzel egyenértékű géntechnológiai módszer a receptor genetikai kiütése. Mindkét beavatkozás a baktériumsejtek számának lecsökkenését és a gyulladás mérséklődését eredményezte. Ezzel szemben a CGRP beadása épp az ellenkező hatásokat váltotta ki, vagyis fokozta a baktériumok számát és a gyulladás súlyosságát.

A kutatók további vizsgálatokkal azt is kimutatták, hogy a kemény agyhártyában lévő makrofágok kifejezik ezt a receptort és amennyiben csak ezeknél a sejteknél akadályozzák meg a kifejeződését, annak ugyanolyan következményei lesznek, mint a génkiütésnek. Ez azt sugallja, hogy a baktériumok által kiváltott CGRP felszabadulás a makrofágokon fejt ki hatást. Ez vezet az immunválasz mérséklődéséhez, így a baktériumok hatékonyabban tudnak szaporodni, nagyobb kárt okoznak, ez pedig végső soron fokozza a gyulladást.

Az új eredmények alapján tehát a baktériumok CGRP felszabadulást idéznek elő az agyhártyákban lévő idegek aktiválásával. A CGRP a makrofágokon hatva csökkenti az immunválasz intenzitását (vagyis immunszuppressziót okoz), ami megkönnyíti a baktériumok dolgát. Ezek alapján felmerült, hogy a CGRP hatásának ellensúlyozása fontos lehet a bakteriális agyhártyagyulladás kezelésében, azonban ezzel kapcsolatban még több vizsgálatra lesz szükség. Az immunválasz felerősítése ugyanis visszafelé is elsülhet és maga is maradandó károkat okozhat az agyban.

Az agyhártyát támadó baktériumok az idegsejtek közreműködésével okoznak immunszuppressziót (Forrás: Zanluqui és McGavern, 2023 – Nature).

Ez a cikkem az Élet és Tudomány Agyi aktualitások rovatában jelent meg.

Források

Bacterial meningitis hits an immunosuppressive nerve

Bacteria hijack a meningeal neuroimmune axis to facilitate brain invasion | Nature