Ultrahanggal gyógyítanák az agyat

Az agy megannyi betegség forrása. Ezek kezelése során felmerülhet az agyműködés megváltoztatásának igénye, akár műtéti, akár gyógyszeres úton. Az agyhoz azonban nehéz gyógyító szándékkal hozzáférni, hiszen fizikailag a koponya, biokémiailag pedig a vér-agy gát védelmezi. Ezeken átjutni nem csak nehéz, de veszélyes feladat is. Egy ultrahangos technika azonban lehetőséget adhat arra, hogy az orvosok megkerüljék ezeket a korlátokat. A fókuszált ultrahangos ingerlés egy feltörekvő módszer, ami forradalmasíthatja a terapeutikus célú agyi beavatkozások folyamatát.

Az ultrahang orvosi alkalmazásának rövid története

Az ultrahangos képalkotás alapjait a 40-es években fektették le, és már ekkor felvetődött orvosi alkalmazásának lehetősége. A 40-es évek végére már az agykamrák vizualizálásától a belek vastagságának feltérképezéséig sokféleképp hasznosították a módszert. Az ötvenes évek végére olyan tanulmányok is napvilágot láttak, melyekben a fókuszált ultrahang agyra gyakorolt hatásait vizsgálták. Ezekben a korai tanulmányokban jellemzően a koponyán fúrt lyukon keresztül ingerelték az agyat. Mivel a koponyát ehhez a beavatkozáshoz is fel kellett nyitni, előnybe kerültek a nagyobb precízióval végezhető műtéti beavatkozások, az ultrahangos ingerlés pedig háttérbe szorult.

A XXI. század hajnalán azonban megjelent a fázisvezérlés, ami gyakorlatilag teljes kontrollt adott a mérnököknek különféle hullámok létrehozásában és irányításában. Emellett a mágneses rezonanciás képalkotás azt is lehetővé tette, hogy az agy egyéni felépítését nagy részletességgel felderítsék az orvosok. A két módszer ötvözésével egyrészt lehetővé vált nagy pontossággal meghatározni az ultrahang fókuszpontjának szükséges pontját egy beavatkozás során. Másrészt az ultrahangos ingerlés hőmérséklet-emelkedést előidéző hatása is követhetővé vált az MRI segítségével, így a koponya zavaró hatásából következő torzításokat is lehetővé vált korrigálni. Ha nem megfelelő helyen melegít a FUS, akkor a fázisvezérléssel meg kell változtatni a fókuszt. A fázisvezérlés és az MRI tehát együttesen tették lehetővé, hogy beköszöntsön az ultrahang hullámok fókuszálásának egy új korszaka.

A fókuszált ultrahangban rejlő lehetőségek

Az ultrahangos eljárások a legbiztonságosabb orvosi diagnosztikai módszerek közé tartoznak. Az ultrahangos képalkotás lényege például az, hogy a hanghullámok különbözőképpen viselkednek eltérő sűrűségű anyagokban. Emiatt alkalmasak arra, hogy feltárják a szervezet belső struktúráját.

A fókuszált ultrahangtól viszont direkt biológiai hatásokat várhatunk. A hanghullámokat egy pontba fókuszálják valamilyen hajlított felület vagy lencse révén, így abban a pontban maximális a nyomás, míg a tér többi részén elhanyagolható. Ezen a ponton jelentős mechanikai és hőhatások jelennek meg. A hőhatás elsősorban a sejtek elölését teszi lehetővé, hiszen amint 56 fok fölé emelkedik a helyi hőmérséklet, a sejt másodperceken belül elpusztul. Ezt a megközelítést thermoablációnak nevezik és már a méhben, herékben, mellekben és a májban kialakult tumorok elpusztítására is engedélyezték az USA-ban.

A fókuszált ultrahang különböző vegyületek agyvelőbe juttatását is segítheti. Az agy kémiai befolyásolása már számtalan esetben bizonyult hasznosnak, azonban a vér-agy gát jelentősen korlátozza az ebben rejlő lehetőségeket. A vér-agy gátat elsősorban az agyi kapillárisok fala és az agy gliasejtjei képzik, és a legtöbb nagyobb méretű molekula számára átjárhatatlan. A fókuszált ultrahangos ingerlés a kavitáció révén nyithatja fel a vér-agy gátat időlegesen.

A kavitáció során apró légbuborékok jönnek létre a fókuszpontban, amikben a megfelelő frekvenciával ismétlődő szűkülés-tágulás ciklusokat lehet előidézni. A buborékok megfelelő mértékű kitágulása felnyithatja a kapillárisok falát, és így a kapillárisokban lévő anyagok átjuthatnak a vér-agy gáton.

A fókuszált ultrahangos ingerlést elsősorban thermoablációra használják, mivel képes jelentősen megemelni a hőmérsékletet (balra), illetve a vér-agy gát időleges felnyitására, mivel képes buborékokat képezni (jobbra) (Forrás: Meng, Hynynen és Lipsman, 2021 – Nature Reviews Neurology).

Thermoabláció

Az abláció célja általánosságban véve az, hogy helyreállítsa a rendellenesen működő hálózatok tevékenységét. A fókuszált ultrahangos ingerlés a hőmérséklet lokális megemelése révén érheti el ezt a hatást. Az esszenciális tremor, vagyis a remegés esetében már sikerrel alkalmazták a módszert.

A remegés egyes becslések szerint a világ teljes populációjának egy százalékát érinti. Az elsődleges kezelési módszer a gyógyszeres kezelés (pl. propranolol, primidon), de ezek csak a páciensek felénél hoznak enyhülést. A súlyosabb esetekben sebészeti beavatkozásra kerülhet a sor. Ilyenkor a thalamusz egyik magját (ventrális intermedier mag) sértik. A beavatkozás hatására megszűnik vagy enyhül a mozgató kéregbe jutó jelek oszcillációja, és így végső soron a remegés is. Már több vizsgálat támasztotta alá, hogy a fókuszált ultrahangos thermoabláció a klasszikus sebészeti beavatkozásokhoz hasonló eredményeket szül, viszont jóval biztonságosabb. A módszert az Egyesült Államokban már engedélyezték is.

A Parkinson-kór esetében a mozgásos tünetek kezelésében szintén hasznosnak bizonyultak az ablációs eljárások. A bazális ganglionok egyes elemeinek (globus pallidus és a szubthalamikus mag) sértése számos esetben javította a mozgásos tüneteket, a remegést pedig akár az előbb említett sejtcsoport célzása is enyhítheti. Ezekkel kapcsolatban is vannak már bíztató eredmények, de például a sápadt test (globus pallidus) olyannyira közel fekszik a koponyacsonthoz, hogy az elérése még csak néhány esetben sikerült.

A thermoabláció egy sor pszichiátriai zavar kezelésében is hasznos lehet. A rögeszmés-kényszeres zavar az egyik leggyakoribb szorongásos zavar, ami egyes becslések szerint a társadalom akár 2%-át érintheti. A bevált kezelési módok, a kognitív viselkedésterápia és a gyógyszerek, a betegek 70-80%-ánál hatásosak. A fennmaradó esetekben a mélyagyi stimuláció mellett az abláció is hatásos lehet, hiszen ismert, hogy a kortiko-striato-thalamo-kortikális körök működése szenved zavart a betegeknél. A fókuszált ultrahangos ingerlést még csak néhány betegnél próbálták, de már folyamatban vannak további vizsgálatok is. A fokális ultrahangos thermoablációhoz a más kezeléseknek ellenálló major depresszió és a krónikus fájdalom esetében is nagy reményeket fűznek a szakértők.

A vér-agy gát kicselezése

A fókuszált ultrahang másik fontos biológiai hatása a kavitáció. Az ehhez használt ultrahang energiája legalább három nagyságrenddel kisebb, mint amit a thermoablációhoz használnak és már több tanulmány is bizonyította, hogy maradandó szövetkárosodás nélkül is hatásos lehet. A módszerrel már 2000 kDa tömegű dextrán molekulákat is sikeresen juttattak be kísérleti állatok agyába. Ehhez képest a legnagyobb méretű vegyületek nagyjából 150 kDa méretűek, amiket jelenleg érdemesnek tartanának klinikai tesztelésre.

A fókuszált ultrahangos ingerléssel ráadásul területspecifikusan lehetne befolyásolni a vér-agy gát áteresztését, így elképzelhető például, hogy egy vegyületet csak egy viszonylag jól körülhatárolható területre juttatnak be. Ezzel a módszerrel az Alzheimer-kór, az amiotrófiás laterálszklerózis, a Parkinson-kór, sőt akár az agy rákos megbetegedései is kezelhetők lennének. A módszer persze veszélyeket is hordoz magában, hiszen a buborékok összeeshetnek. Ilyenkor lokális hőmérséklet-emelkedés és lökéshullámok keletkeznek, melyek károsíthatják a szöveteket. Ezen kockázat minimalizálása az egyik legfontosabb cél jelen pillanatban, és már ezen a területen is vannak reménykeltő eredmények.

A fókuszált ultrahangos ingerlés jövője

A fókuszált ultrahangos ingerlésben más lehetőségek is rejlenek, ezek kiaknázása azonban még gyerekcipőben jár. Elképzelhető például, hogy az idegrendszer működését finomabban is befolyásolhatja, illetve megkönnyítheti a virális vektorokon alapuló beavatkozásokat. A szakértők szerint, ha sikerül megoldani a fókuszált ultrahangos ingerlés limitációit, az forradalmasítani fogja a cikkben is említett neuropszichiátriai betegségek kezelését.

A fókuszált ultrahangos ingerléshez használt eszközök (Forrás: Meng, Hynynen és Lipsman, 2021 – Nature Reviews Neurology).

Ez a cikkem az Élet és Tudomány 2021/07. számában jelent meg.

Forrás:

https://www.nature.com/articles/s41582-020-00418-z

Nézd meg ezt is: