Az agy vízelvezető rendszere: a nyirokerek szerepe az immunfolyamatokban

A Virginiai Egyetem neuroimmunológiai kutatócsoportja néhány éve mutatta ki, hogy a korábbi elképzelésekkel szemben vannak nyirokerek a rágcsálók agyhártyájában. Legújabb tanulmányuk szerint a nyirokereknek szerepük van az agyban zajló immunfolyamatokban, elzárásukkal pedig enyhíteni tudták a kísérletileg indukált agyvelőgyulladás tüneteit.

lymph

A nyirokrendszernek fontos szerepe van a keringésben és a szervezet védelmében is. A szöveti folyadékot a nyirokkapillárisok veszik fel és a nyirokereken keresztül jut vissza a vénás rendszerbe, az esetleges kórokozók pedig a nyirokcsomókba jutva immunválaszt válthatnak ki. Egészen 2015-ig az volt a hivatalos álláspont, hogy az agynak nincsenek nyirokerei, így a közvetlenül a vénás rendszerbe folyó agy-gerincvelői folyadék látja el a nyirok feladatait. A Virginiai Egyetem kutatói azonban kimutatták, hogy rágcsálóknál az agyszövetbe vagy az agy-gerincvelői folyadékba adott jelzőmolekulák megjelennek a nyaki nyirokcsomókban is, ami a korábbi elképzelések szerint (legalábbis a leírt mennyiségben) nem lenne lehetséges. Az aktuális vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az agy-gerincvelői folyadék közvetlenül kerül be a nyirokrendszerbe – a kettőt elválasztó agyhártya (pókhálóhártya) néhány ponton átjárható lehet.

Újabban számos neurodegeneratív betegségnél (szklerózis multiplex, Parkinson-kór, Alzheimer-kór) került előtérbe az immunrendszer szerepe, több eredmény is arra utal, hogy az immunválasz okozza a velőshüvelyek (szklerózis multiplex) vagy az idegsejtek (Parkinson-kór és Alzheimer-kór) pusztulását. Az immunválasz fontos része a gyulladás, a kutatók pedig a mesterségesen indukált agyvelőgyulladás esetében vizsgálták a nyirokerek szerepét.

A nyirokereket elzárták, hogy kiderüljön milyen hatása van a rajtuk zajló anyagforgalomnak a gyulladás lefolyására. A nyirokerek elzárását a verteprofin nevű szerrel végezték, amit egyébként a nedves makuladegeneráció kezelésében is alkalmaznak. Az anyag a megfelelő hullámhosszú fény hatására oxigéngyököket hoz létre, amelyek károsítják és így elzárják a környező ereket. Az anyagot az agy-gerincvelői folyadékba adták be, majd rövid várakozás után több ponton világították meg lézerrel a nyirokereket. A beavatkozás lecsökkentette a mesterségesen indukált agyvelőgyulladás súlyosságát a kísérleti egereknél.

A nyirokerek elzárása tehát önmagában nem állítja le, azonban úgy tűnik, hogy jelentősen lelassítja az immunfolyamatokat. Ennek az lehet a magyarázata, hogy a nyirokereken keresztül jutnak el az agyba azok a jelzések, amik fokozzák a gyulladást. A nyirokerek elzárásával lelassítható ez a folyamat. Olyan ez, mintha egy csatornarendszerben terjedő fertőzés ellen a vízvételi helyek elzárásával védekezne egy város. A kutatók ezúttal részletesen leírták az egerek agyi nyirokérrendszerét és ezzel az agyi immunfolyamatok egy új szereplőjét tárták fel, ami még hasznos lehet számos neurológiai betegség kezelésében.

Forrás

CNS lymphatic drainage and neuroinflammation are regulated by meningeal lymphatic vasculature | Nature Neuroscience